مزایا و معایب رژیم پروتئین

>>> تاریخ انشتار پست :1401/8/8

رژیم پروتئین برعکس رژیمهای دیگر ( مانند رژیم گیاه خواری ) افراد را به مصرف کمتر یا قطع کردن پروتئین هیچ وقت تشویق نمی کند. بلکه با روشی دیگر می خواهد که آنها را بیشتر سیر نگه دارد و به جای چربی های اضافی برایشان عضله سازی کند.

فواید

همانطور که گفته شد مهم ترین فایده رژیم لاغری با پروتئین بالا برای افرادی است که قصد لاغری دارند. در ادامه در مورد فواید این رژیم برایتان نوشته ایم:

کاهش وزن

مطالعات و تحقیقات نشان داده است که مصرف بالای پروتئین به کاهش وزن و به ویژه کاهش توده چربی کمک می کند.

افزایش و بهبود متابولیک

تحقیقات نشان داده که رژیمهای پروتئین بالا در مقایسه با رژیم پروتئینی کم، به کنترل کردن بهتر قند خون و بهبود حساسیت به انسولین کمک می کند. البته ممکن است در مدت کوتاهی باعث غلظت انسولین شود، اما باعث ایجاد شدن هیپرانسولینمی مزمن ( سطح انسولین بالا ) نمی شود. در نتیجه این رژیم می تواند برای کسانی که مبتلا به پیش دیابت یا دیابت نوع 2 هستند مفیدتر از رژیم غذایی کم پروتئین باشد.

عضله‌سازی بدن

رژیم پر پروتئین، توده عضلانی را افزایش می دهد و باعث کاهش توده چربی می شود. به همین دلیل اندامی زیبا به شما تقدیم می کند.

تقویت، سلامت استخوان و جلوگیری از ضعف

با افزایش سن، توده های عضلانی و سلامت استخوان ها کاهش می یابد و برای اصلاح کردن آن بایستی با خوردن پروتئین از آن جلوگیری کنید. به دلیل اینکه می تواند منجر به ضعف جسمانی و افزایش خطر افتادن و شکستگی استخوان ها شود.

سیری

بخشی از دلیل کاهش وزن بهتر و کنترل قند خون بهتر در این رژیم به خاطر تاثیر پروتئین در کاهش گرسنگی است. مطالعات و تحقیقات نشان داده است که با خوردن بیشتر پروتئین می توان احساس گرسنگی را کاهش داد و برای مدتی طولانی سیر ماند.

عوارض

شاید تا به حال از خودتان سوال پرسیدید که آیا مصرف پروتئین بیش از حد مجاز مضر است؟ بایستی در پاسخی کوتاه بگوییم بله. مثل زیاده روی در هر چیز دیگری اگر پروتئین هم بیش از حد مصرف کنید ممکن است عوارضی داشته باشد. به عنوان مثال کسانی که از رژیم غذایی با پروتئین بالا بسیار پیروی می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند.

منبع: healthyrecipe.ir

نظرات در رابطه با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :