کاشت ایمپلنت دندان برای افراد سیگاری می‌تواند یک کار پر ریسک و چالش برانگیز باشد. بنابراین هر متخصصی زیر بار انجام آن نمی‌رود. زیرا همه اشخاصی که سیگار می‌کشد کاندید خوبی برای جراحی ایمپلنت نیستند و تنها در شرایط خاصی می توانند اینکار را انجام داد.

افرادی که به صورت معمولی سیگار می‌کشند و می‌توانند مصرف آن را محدود کرده یا ترک کنند، می‌توانند مانند افراد دیگر با کمک ایمپلنت، جای دندان خالی خود را پر کنند. اما اگر شخصی به شدت سیگاری است و نمی‌تواند سیگار را ترک کند (یا مصرف آن را محدود کند) کاندید خوبی برای کاشت ایمپلنت دندان نیست. از آنجایی که هزینه ایمپلنت دندان بالا است و یک فرآیند چند مرحله ای طولانی مدت محسوب می شود بهتر است از قبل تمام شرایط را مهیا کرد تا با شکست مواجه نشود.

عوارض احتمالی کاشت ایمپلنت دندان برای افراد سیگاری چیست؟

سیگار کشیدن سوای از اینکه در حالت عادی عوارض زیادی برای دهان و دندان و بدن دارد دستکم 4 عارضه مهم برای افرادی که قصد دارند ایمپلنت بکارند دارد. در ادامه به صورت خلاصه این 3 عارضه توضیح داده شده اند.

افزایش خونریزی حین و بعد از عمل

کشیدن سیگار می تواند موجب رقیق شدن خون شده و به همین دلیل خونریزی در طی عمل و بعد از آن بیشتر تجربه می شود. همچنین نیکوتین موجود در سیگار می تواند باعث شود تاثیر داروی بیهوشی بر روی بیمار کاهش پیدا کند. به همین جهت متخصص ایمپلنت توصیه می کند که دست کم از 1 هفته قبل از شروع جراحی شخص سیگار را ترک کند.

ایجاد حفره خشک بعد از کشیدن دندان

کشیدن سیگار بعد از خارج کردن دندان می‌تواند مانع از تشکیل لخته خون در حفره خالی شود و احتمال ایجاد حفره خشک یا درای سوکت را افزایش می دهد. این یک وضعیت به شدت دردناک است و روند کاشت ایمپلنت را به تعویق می اندازد. برای پیشگیری از بروز این مشکل و کاهش عوارض کاشت ایمپلنت برای افراد سیگاری می‌بایست بعد از کشیدن دندان به هیچ عنوان سیگار استعمال نشود.

شکست فرآیند پیوند استخوان

یکی از پروسه‌هایی که معمولاً قبل از کاشت ایمپلنت برای از افراد انجام داده می شود، پیوند استخوان است. اگر بیمار از بافت استخوانی کافی برخوردار نباشد نمی توان برای او ایمپلنت کاشت. ابتدا باید حتما با کمک پیوند استخوان به فک و محل کاشته شدن ایمپلنت استحکام وبخشید سپس جراحی رر آغاز کرد.

اگر قبل و بعد از عمل پیوند استخوان سیگار کشیده شود کل فرآیند به خطر خواهد افتاد و احتمالا از چند هفته تا چند ماه جراحی اصلی کاشت ایمپلنت به تعویق می افتد.

دلایل بروز سندروم دامپینگ چیست؟

>>> تاریخ انشتار پست :1400/10/18

علت اصلی  بروز این بیماری تغییراتی است که در معده صورت می‌گیرد. در حالت عادی غذا و مایعات مدتی در معده می‌مانند و با اسید معده ترکیب می‌شوند و بعد از تجزیه اولیه به روده کوچک منتقل می‌شوند.

اما زمانی که فرد به دلیل بیماری جراحی می‌شود و یا با جراحی لاغری قسمتی از معده او را خارج کنند، یعنی تغییراتی در شکل و ابعاد معده رخ داده و روال طبیعی هضم و تجزیه غذا در معده اتفاق نمی‌افتد و سریع وارد روده کوچک می‌شود.

در این حالت سندروم دامپینگ رخ می‌دهد و سبب عدم جذب مواد معدنی و ویتامینها و ترشح بیش از اندازه انسولین در نتیجه کاهش قند خون فرد می شود.

چه کسانی به دامپینگ مبتلا می‌شوند؟

انواع مختلفی از عمل های جراحی، خطر ابتلای افراد به  این سندرم را افزایش می‌دهند. این عمل‌های جراحی عبارتند از:

·        گاستروکتومی

·        گاسترو انتروستومی

·        واگوتومی

·        جراحی ریفلاکس معده

·        عمل جراحی تا زدن بالای معده یا پلیسه معده

·        بای پس معده

·        ازوفاژکتومی

همچنین روزه دارانی که بعد از تحمل گرسنگی طولانی مدت به سراغ غذاهای پرچرب با کالری بالا می‌روند نیز ممکن است دچار این بیماری شوند. با مصرف مقادیر زیاد کالری، قند خون به سرعت بالا رفته و به دنبال آن بدن برای مقابله با این اتفاق انسولین بیشتری را ترشح می‌کند که این واکنش موجب افت سریع قندخون و بروز علایمی مانند بی حالی، خواب آلودگی و تشدید گرسنگی می شود.

نوشیدن زیاد آب یا مصرف مواد قندی ساده مانند زولبیا و بامیه در وعده افطار سبب بروز سوء هاضمه و بروز این سندروم معده می شود.

علائم سندروم دیرهنگام

علائم و نشانه های آن کمی شدیدتر است و به شرح زیر هستند:

·        تعریق

·        سرگیجه

·        کاهش قند خون

·        گرگرفتگی

·        تپش قلب شدید

منبع: bariatricsurgery.ir

نشتی بعد از عمل اسلیو معده

>>> تاریخ انشتار پست :1400/10/13

اسلیو معده یکی از محبوب ترین عمل های لاغری است که موجب کاهش وزن موثر در افراد مبتلا به چاقی مفرط می شود. این عمل در برخی موارد ممکن است با عوارضی همراه باشد. نشتی بعد از عمل اسلیو یکی از این عوارض است که کمی ترسناک به نظر می رسد. اما جای نگرانی ندارد چرا که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است. در این مقاله قصد داریم به بررسی عارضه نشتی بپردازیم. همراه ما باشید.

همه چیز درباره عمل اسلیو

آیا با عمل اسلیو آشنایی دارید؟ این عمل با کاهش حجم معده موجب کاهش وزن می شود، اما چگونه؟! در واقع مراحل آن به این صورت است که پزشک جراح بعد از بیهوشی فرد و با استفاده از روش لاپاراسکوپی بخش بزرگی از معده را برش زده و از بدن خارج می کند، در نتیجه حجم کمی از معده که حدود 20 درصد از آن می باشد، باقی می ماند.

در پی کاهش حجم معده، اشتهای فرد هم کاهش یافته و غذای مصرفی او نیز کم می شود. به این ترتیب بعد از مدتی کاهش وزن بسیار اتفاق می افتد.

نشتی بعد از عمل اسلیو معده به چه معناست؟

نشتی بعد از عمل اسلیو معده نشت گوارشی نیز نامیده می شود. این نشت منجر به سوراخ شدن منگنه های معده و وارد شدن مواد غذایی هضم نشده به داخل شکم می شود. این عارضه می تواند پس از سایر جراحی های لاغری هم رخ بدهد. شایان ذکر است عارضه نشتی به دلیل خطر مرگ و میر یکی از خطرناک ترین عوارض اسلیو معده به شمار می آید که اگر به موقع درمان نشود می تواند منجر به مرگ فرد شود.

انواع نشتی اسلیو معده

·        نشتی بعد از عمل اسلیو با توجه به زمان وقوع به سه دسته تقسیم می شود که شامل موارد زیر می باشد:

·        نشت زود هنگام که در روزهای اول تا سوم بعد از عمل رخ می دهد.

·        نشت متوسط که بین روزهای چهارم تا هفتم بعد از جراحی اتفاق می افتد.

·        نشت دیرگاه که بعد از هفته اول جراحی بروز پیدا می کند.

برخی از نشت ها به دلیل مشکلات فنی در زمان جراحی و برخی دیگر به دلیل عوامل مرتبط با بیمار مانند تغذیه نامناسب، استعمال دخانیات و نارسایی کلیه ایجاد می شود. همه این عوامل دارای اهمیت بسیاری هستند. زیرا هر نوع نشت مجموعه ای از علائم را برزو داده و اقدامات مناسب برای مدیریت آن را می طلبد.

منبع: bariatricsurgery.ir

افرادی که قصد انجام عمل اسلیو را دارند، باید در هنگام انتخاب مناسب ترین بیمارستان خصوصی، ویژگی های زیر را در نظر بگیرند و بر اساس این ویژگی ها لیست بهترین بیمارستان ها را تهیه کنند تا انتخابشان در بهترین گزینه محدود شود و تصمیم آگاهانه ای بگیرند. این ویژگی ها شامل موارد زیر هستند:

داشتن جراحان و کادر پزشکی مجرب

یکی از ویژگی های بارز بهترین بیمارستان های خصوصی برای جراحی اسلیو معده، داشتن تیمی از جراحان مجرب و کادر پزشکی آموزش دیده است. این متخصصان باید دانش و تخصص لازم در انجام روش های اسلیو معده داشته باشند.

به دنبال بیمارستان‌هایی باشید که سابقه جراحی‌های موفق و تیمی متخصص در جراحی چاقی دارند، تخصص جراح  لاغری و تیم او در موفقیت عمل و رسیدن به نتیجه ایده آل نقش بسزایی دارد.

داشتن امکانات و تجهیزات پیشرفته

بیمارستان های را در لیست بهترین بیمارستان های خصوصی برای عمل اسلیو معده خود، قرار دهید که دارای امکانات مدرن و مجهز باشند. فناوری پیشرفته، مانند ابزارهای لاپاراسکوپی و سیستم های تصویربرداری با کیفیت بالا، امکان انجام روش های کم تهاجمی و نتایج بهتر جراحی را فراهم می کند.

امکانات پیشرفته به راحتی عمل کمک می کند و میزان موفقیت و رضایت بیمار را بالا می برد.

داشتن متخصصان مختلف برای ارائه برنامه جامع

باید بیمارستان های که برای موفقیت جراحی اسلیو معده، یک تیم از متخصصان مختلف دارند را در لیست بهترین بیمارستان های خصوصی برای عمل اسلیو معده  قرار داد.

بهترین بیمارستان های خصوصی دارای یک تیم با تجربه از جراحان لاغری، متخصصان تغذیه، روانشناسان و فیزیوتراپیست ها هستند و بیماران قبل، در حین و بعد از جراحی، مراقبت‌های کاملی را دریافت می‌کنند که باعث موفقیت طولانی‌مدت و بهبود سلامت کلی می‌شود.

پشتیبانی پس از عمل و مراقبت های بعدی

بهبود موفقیت آمیز و کاهش وزن طولانی مدت پس از جراحی اسلیو معده نیاز به حمایت مداوم و مراقبت های بعدی دارد. بهترین بیمارستان های خصوصی یک برنامه ساختاریافته پس از عمل را ارائه می دهند که شامل معاینات منظم، رژیم جراحی لاغری و راهنمایی در مورد تغییر سبک زندگی است.

وجود سیستم حمایتی در بیمارستان های خصوصی، برای بیماران و برای سازگار شدن با عادات غذایی جدید، حفظ کاهش وزن و مدیریت هرگونه عوارض احتمالی اسلیو بسیار مهم است.

اهمیت دادن به بیمار محور و مراقبت فردی

در هنگام آماده کردن لیست بهترین بیمارستان های خصوصی برای عمل اسلیو معده، باید بیمارستان های را انتخاب کرد که مراقبت بیمار محور را در اولویت قرار می دهند و درک می کنند که نیازها و شرایط هر بیمار منحصر به فرد است.

در بهترین بیمارستان ها برای گوش دادن به بیماران، رسیدگی به نگرانی های آنها و مشارکت آنها در فرآیند تصمیم گیری وقت می گذارند. داشتن مراقبت فردی با توجه به نیاز بیمار در طول عمل و بهبودی پس از آن، به بهبودی بیمار، حمایت و افزایش اعتماد به نفس او می کنند.

منبع: bariatricsurgery.ir

مدت زمان بستری بعد از عمل اسلیو معده

>>> تاریخ انشتار پست :1400/10/12

بعد از عمل اسلیو بیمار باید به مدت یک شب در بیمارستان بستری شود و تحت نظر باشد، اگر روند بهبودی و علائم حیاتی بیمار مانند فشارخون، ضربان قلب و … نرمال باشند، بیمار یک روز بعد از عمل از بیمارستان ترخیص می شود.

در صورت وجود هرگونه مشکلی مانند ایجاد لخته خون، خونریزی و غیر طبیعی بودن هر کدام از علائم حیاتی، بیمار مدت زمان بیشتری در بیمارستان بستری می شود تا زمان برطرف شدن عارضه ایجاد شده نرمال شدن علائم عمومی باید در بیمارستان تحت نظر باشد.

اهمیت مدت زمان بستری شدن بعد از عمل اسلیو

مدت زمان بستری شدن پس از جراحی اسلیو معده از نظر جراح لاغری بسیار حائز اهمیت است، تیم جراحی، بیمار را بعد از عمل اسلیو، به دلایل زیر، به مدت یک تا چند روز در بیمارستان بستری می کنند:

·        برای کنترل وضعیت عمومی و علائم حیاتی

·        جلوگیری از بروز عوارض احتمالی

·        کنترل و مدیریت عوارض ایجاد شده

·        کمک به بهبودی سریع بیمار

عوارض بعد از عمل اسلیو

برای درک بهتر اهمیت مدت زمان بستری باید با عوارض جراحی اسلیو آشنا شوید. پس از انجام عمل اسلیو، احتمال بروز عوارض و خطرات خفیف تا جدی وجود دارد و جراح و تیم جراحی در مدت زمان بستری شدن سعی می کنند از بروز آن ها جلوگیری و در صورت بروز، به خوبی آن ها را مدیریت و درمان کنند. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

درد و ناراحتی؛ احساس درد و ناراحتی بعد از اسلیو طبیعی است، با این حال، درد شدید یا مداوم ممکن است نشان دهنده عوارضی جدی باشد و باید به تیم جراحی گزارش شود، این عوارض را می توان در بیمارستان با مصرف دارو یا تزریق سرم مدیریت کرد.

 حالت تهوع و استفراغ؛ حالت تهوع و استفراغ در مراحل اولیه بهبودی شایع است و در مدت زمان بستری شدن بعد از عمل اسلیو می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

تب و علائم عفونت؛ ممکن است فرد بعد از عمل اسلیو دچار تب، افزایش قرمزی، گرمی یا ترشح از محل جراحی را تجربه کند.

مشکل در بلع؛ برخی از بیماران ممکن است مشکل بلع یا احساس گیر کردن غذا را تجربه کنند و ممکن است به دلیل تورم یا باریک شدن مری باشد.

منبع: bariatricsurgery.ir