بارداری بعد از جراحی لاغری

>>> تاریخ انشتار پست :1400/11/24

یکی از مسائلی که بسیاری از خانم هایی که قصد انجام عمل های لاغری را دارند به آن فکر می کنند بارداری بعد از جراحی لاغری می باشد و اینکه آیا بعد از این عمل می توان باردار شد یا خیر؟

در جواب این پرسش باید این را بگوییم که بارداری بعد از جراحی لاغری بی خطر است و هیچ مشکلی برایتان به وجود نخواهد آورد. اما بهتر است بعد از جراحی لاغری حدود یک سال به خودتان زمان بدهید تا عوارض آن به طور کامل از بین برود بعد از آن می توانید برای بارداریتان اقدام کنید. در بارداری به بالا رفتن وزنتان و نیازهای غذاییتان توجه کنید و آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

بعد از جراحی لاغری چه اقداماتی برای سلامتی مادر و جنین باید انجام شود؟

پس از عمل جراحی لاغری، برخی اقدامات مهم برای حفظ سلامت مادر و جنین عبارتند از:

 1. پیروی از دستورات پزشکحتماً باید دستورات پزشک را رعایت کنید، از جمله مصرف داروها و مکمل ‌ها، محدودیت‌ های تمرینی، تغذیه مناسب و رعایت دستورات مراقبت پس از جراحی.

 2. استراحت و بهبود بعد از عملبرای بهبود بهتر و ریکاوری بیشتر، استراحت کافی و رعایت دستورات پزشک بسیار مهم است.

 3. تغذیه سالممتناسب با رژیم جراحی لاغری، تغذیه مناسب و سالم را رعایت کنید. مصرف مواد غذایی با ارزش غذایی بالا، مقدار کافی از ویتامین‌ ها و مواد معدنی، و مصرف آب به اندازه کافی برای حفظ سلامتی مهم است.

 4. پشتیبانی روحی و روانیعمل جراحی می‌ تواند تأثیرات روانی داشته باشد. به خودتان اجازه دهید که بهبود یابید و در صورت نیاز از منابع پشتیبانی روانی مانند مشاوره روانشناسی استفاده کنید.

 5. برنامه‌ریزی برای باروریاگر قصد بارداری دارید، با پزشک خود مشورت کنید و برنامه‌ریزی مناسبی برای باروری و بارداری بعد از جراحی لاغری انجام دهید.

منبع: bariatricsurgery.ir

بهترین رژیم لاغری سریع در دنیا کدام است؟

>>> تاریخ انشتار پست :1400/11/18

بهترین رژیم لاغری دنیا شاید برازنده ی رژیم مدیترانه ای باشد و آن را بهترین راه لاغری در بین بقیه رژیم های لاغری دانست. رژیم لاغری سریع مدیترانه ای شامل مصرف فراوان میوه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و روغن زیتون است. در این رژیم گوشت ماهی و مرغ بر گوشت قرمز ارجعیت دارد.

پایه و اساس رژیم لاغری مدیترانه ای چیست؟

·        خوردن میوه، سبزیجات، آجیل، حبوبات، سیب زمینی، غلات کامل، نان، گیاهان، ادویه ها، ماهی، غذاهای دریایی و روغن زیتون فوق بکر

·        میانه روی در خوردن مرغ، تخم مرغ، پنیر و لبنیات

·        مصرف حداقل گوشت قرمز

·        پرهیز از مصرف نوشیدنی های شیرین شده، شیرینی جات، گوشت های فرآوری شده، دانه ها و روغن های فرآوری شده و از این قبیل مواد غذایی

فواید رژیم مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای یا همان بهترین رژیم غذایی دنیا، نوع بخصوصی از رژیم کاهش وزن نیست اما حذف گوشت قرمز، چربی های حیوانی و غذاهای فرآوری شده خود به خود موجب کاهش وزن می شود. در مناطقی که این رژیم غذایی رعایت می شود، آمار مرگ و میر و بیماری های قلبی پایین تر می باشد. رژیم مدیترانه ای فواید بسیاری دارد که عبارتند از:

سلامت قلب

محققان از دهه پنجاه میلادی پی به فواید رژیم مدیترانه ای بردند ولی این رژیم غذایی از سال ۱۹۹۰ در آمریکا شهرت فراوانی پیدا کرد. مطالعات نشان دادند که افراد فقیر جنوب ایتالیا در مقایسه با قشر ثروتمند نیویورک کمتر در خطر ابتلا به بیماری های قلبی و مرگ قرار دارند و مسبب این تفاوت رژیم غذایی آنهاست.

محافظت در برابر بیماری ها

مطالعات اخیر احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را بر اساس تغذیه افراد بررسی کرده اند. به این منظور افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کردند، با افرادی که انواع رژیم لاغری آمریکا و شمال اروپا را داشتند، با هم مقایسه شدند.

نتایج نشان داد که عادات غذایی مدیترانه ای به خنثی کردن برخی جهش های ژنتیکی که خطر سکته مغزی را بالا می برند، کمک می کند. این خطر همچنین در افرادی که دو نسخه از این ژن را دارند، به مراتب بالا تر است.

طی مطالعه ای در سال ۲۰۰۳ ثابت شد که روغن زیتون نوعی خواص آنتی اکسیدانی دارد که از بدن در برابر تصلب شرایین یا سخت شدن رگ های خونی محافظت می کند. البته تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

تحقیقی ایتالیایی توانست آنتی اکسیدان و فیبر موجود در رژیم مدیترانه ای را به سلامت فیزیکی و روانی انسان مرتبط سازد.

دیابت

رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند به جلوگیری از دیابت نوع دو کمک کند و کنترل گلیسمی بدن را بهبود بخشد. رژیم غذایی مقرر برای بیماران دیابتی که توسط سازمان دیابت آمریکا تعیین شده است، بسیار شبیه به رژیم مدیترانه ای می باشد.

اطلاعات بیشتر در مجله سلامتی بیمارستان

اسلیو بهتر است یا بای پس؟

>>> تاریخ انشتار پست :1400/11/16

اکنون در جواب این سوال که اسلیو یا بای پس کدام بهتر است باید بگوییم که برای افرادی که قصد لاغری با جراحی را دارند گزینه های زیادی وجود دارد. مینی بای پس، بای پس، اسلیو معده، ساسی بای پس ، پلیسه معده و باندینگ تنها بعضی از این عمل ها هستند. اما ا بین این همه روش تنها اسلیو و بای پس شناخته شده اند. در این مقاله ما در مورد هر دو روش توضیح داده ایم و به سوال اسلیو یا بای پس کدام بهتر است جواب داده ایم.

تفاوت های اسلیوه معده و بای پس کدامند؟

اسلیو معده و بای پس معده دو روش جراحی لاغری یا باریاتریک هستند که برای کاهش وزن در بیماران چاق استفاده می‌ شوند. این دو روش از نظر نحوه انجام و اثرات بر روی گوارش بدن تفاوت‌ هایی دارند.

اسلیو معده

در این روش، بخش بزرگی از معده (تقریباً 80٪) برداشت می‌ شود و معده به شکل یک لوله باریک باقی می‌ ماند. این عمل جراحی به معنای کاهش ظرفیت معده و جلوگیری از جذب غذا در بخش بزرگ معده است.

 این تغییر به دو روش انجام می ‌شود:

1.      جراحی معده باز (با برش بزرگی در شکم) یا

2.      لاپاروسکوپی (با استفاده از سه تا پنج برش کوچک در شکم). در این روش، عملکرد انتقال غذا به روده بطور طبیعی حفظ می ‌شود.

بای پس معده

این روش جراحی شامل دو مرحله است.

1.      در مرحله اول، بخش بزرگی از معده (تقریباً ۸۰٪) برداشت می‌ شود و معده به شکل یک لوله باریک تبدیل می ‌شود (مانند اسلیو معده).

2.      در مرحله دوم، راه اندازی یک اتصال مستقیم بین لوله معده و اسمالت (جزء اول روده) انجام می‌ شود. این وصل شدن به عنوان یک “یواناستوموز” شناخته می ‌شود. اسمالت به طور مستقیم به بخش پایینی روده متصل می‌ شود. این روش به معنای کاهش ظرفیت معده و تغییر در الگوی جریان غذا به روده است.

به طور کلی، هر دو روش به کاهش وزن و کنترل بیش از حد چاقی کمک می ‌کنند. اما تفاوت‌ هایی در نحوه انجام و تغییراتی که در سیستم گوارشی ایجاد می‌ کنند، وجود دارد. اسلیو معده باعث کاهش ظرفیت معده می ‌شود، در حالی که بای پس معده علاوه بر کاهش ظرفیت معده، تغییراتی در الگوی گوارش ایجاد می‌ کند.

 از مقاله اسلیو یا بای پس کدام بهتر است آموختیم

این که واقعا اسلیو یا بای پس کدام بهتر است یک سوال سخت می باشد. ما برای انجام این عمل ها باید مزایا و معایب این دو را کنا هم بگذاریم و این دو عمل ا با هم مقایسه کنیم و ببینیم که برای کاهش وزن و لاغری ما کدام روش بهتر است. نکته مهم این می باشد که ما چیزی به اسم بهترین عمل نداریم در واقع ممکن است برای یک شخص اسلیو خوب باشد و برای شخص دیگر بای پس.

منبع: bariatricsurgery.ir

دندان مصنوعی یک نوع پروتز دندان است. پروتزها در دندانپزشکی و پزشکی مواد و ابزارهایی هستند که جایگزین عضو از دست رفته یا آسیب دیده می شوند. در اینجا زمانی که دندان یا دندان هایی از دست می رود با کمک پروتز دندان مصنوعی که با نام دنچر نیز شناخته می شود، می توان آن دندان های از دست رفته را جایگزین کرد.

انواع دندان مصنوعی کدامند؟

پروتزهای دنچر کلا به دو دسته کامل و تکه ای تقسیم می شوند. همچنین در یک دسته بندی دیگر آن را به ثابت و متحرک تقسیم بندی می کنند. پروتزهای ثابت آن هایی هستند که به فک متصل می شوند و قابل جابجا شدن نیستند و پروتزهای متحرک آن هایی هستند که هر وقت شخص بخواهد، می توان آن ها را بردارد.

دندان مصنوعی کامل

اگر تمام دندان ها از دست رفته باشد می توان به کمک پروتز دندان مصنوعی کامل آن ها را جایگزین کنید. برای هر فک می توان یک دست کامل از دندان ها را سفارش داد. قیمت دندان دنچر کامل بیشتر از سایر انواع پروتزهای دندانی است مخصوصا اگر از نوع ثابت باشد. هزینه دندان مصنوعی ثابت به بالای 25 میلیون تومان نیز خواهد رسید اما قیمت پروتز متحرک آن می تواند به طور میانگین 10 میلیون تومان باشد.

دندان مصنوعی پارسیل یا تکه ای

اگر تنها 1 یا تعداد کمی از دندان ها از دست رفته باشد می توان از ایمپلنت دندان و یا حتی بریج دندان برای جایگزین کردن آن ها استفاده کرد. با این حال هزینه ایمپلنت دندان و بریج بالا است و ممکن است گزینه های مقرون به صرفه ای نباشند.

دندان مصنوعی آکریلیکی

پروتز یا دنچر های آکریلیکی رایج ترین پروتزهای دندان مصنوعی هستند. آن ها از جنس پلاستیک نسبتا ضخیمی هستند که قابلیت انعطاف نیز ندارند. به جهت اینکه به دندان های مجاور متصل شوند، ممکن است قلاب های آکریلیکی ضخیم و یا حتی فلزی داشته باشند.2

دندان مصنوعی ژله ای

اگر دوست ندارید پایه (بخش لثه مانند) پروتزتان آکریلیکی و سفت و سخت باشد می توانید به دندان مصنوعی ژله ای فکر کنید. آن ها از جنس نایلیون وو پلاستیک های بسیار نرم دیگر هستند. به همین جهت به راحتی قابل انعطاف هستند. به هیچ عنوان در ساختار آن ها فلزی استفاده نشده و معمولا هیچ درد و حساسیت لثه ای نیز ایجاد نمی کنند. با وجود این همه مزایا هزینه و قیمت دندان مصنوعی ژله ای از بسیاری پروتزهای دیگر کمتر است.

اطلاعات بیشتر در مجله دندانپزشکی ایمپلنت

تفاوت اسلیو و بای پس معده

>>> تاریخ انشتار پست :1400/11/8

جراحی های لاغری به عنوان یک گزینه درمانی موثر برای افرادی است که با چاقی دست و پنجه نرم می کننداسلیو معده و بای پس معده دو تا از جراحی های رایج کاهش وزن هستند، این دو عمل جراحی در مکانیسم با هم متفاوت هستند.

در این مقاله تفاوت‌ اسلیو و بای پس را بررسی می‌کنیم و به شما کمک می کنیم تا در مورد انتخاب مناسب‌ ترین گزینه کاهش وزن خود تصمیمی آگاهانه بگیرید.

تفاوت اسلیو و بای پس

در این بخش به تفاوت اسلیو و بای پس می پردازیم:

پیچیدگی جراحی

اسلیو معده به طور کلی در مقایسه با بای پس روش ساده تری در نظر گرفته می شود و شامل برداشتن بخشی از معده بدون تغییر در مسیر روده است. از سوی دیگر، بای پس معده شامل مراحل جراحی پیچیده تری است و با ایجاد یک کیسه کوچک و تغییر مسیر دستگاه گوارش انجام می شود.

تفاوت اسلیو و بای پس در نتایج نهایی

هر دو جراحی می توانند منجر به کاهش وزن قابل توجهی شوند. با این حال، بای پس معده با کاهش وزن بیشتری در دراز مدت همراه است. این تفاوت به دلیل ترکیبی از اثرات محدود کننده غذا و سوء جذب در مواد غذایی در بای پس است.

میزان خطر کمبود مواد مغذی

بای پس معده در مقایسه با اسلیو خطر کمبودهای مواد مغذی بیشتری دارد. تغییر مسیر دستگاه گوارش می تواند بر جذب برخی ویتامین ها و مواد معدنی تأثیر بگذارد، به همین دلیل  مصرف مکمل های غذایی بعد از عمل بای پس ضروری است.

در جراحی اسلیو، خطر کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن کمتر است، زیرا در این روش مسیر روده را تغییر نمی دهند.

تفاوت اسلیو و بای پس در میزان تاثیر آن ها بر درمان مشکلات ناشی از چاقی

مطالعات نشان می دهد که هر دو عمل اسلیو و بای پس معده بسیاری از مشکلات پزشکی مرتبط با چاقی از جمله دیابت نوع 2، فشار خون بالا و آپنه خواب را بهبود می بخشند یا برطرف می کنند.

با این حال، مشخص شده است که بای پس معده به دلیل تاثیر سوء جذب مواد مغذی، تاثیر قابل توجهی بر شرایط متابولیک دارد.

منبع: bariatricsurgery.ir