ارتودنسی دندان پنهان چیست؟

>>> تاریخ انشتار پست :1400/12/16

ارتودنسی دندان پنهان نسل جدیدی از ارتودنسی است که بطور کامل در پشت دندان ها پنهان است. ارتودنسی دندان پنهان از جمله روش های ارتودنسی نامرئی است که شباهت زیادی به براکت های فلزی دارد. این براکت ها در پشت دندان نصب شده و کسی متوجه درمان ارتودنسی نمی شود؛ از اینرو به آن ارتودنسی پنهان گفته می شود.

ارتودنسی پنهان که ارتودنسی لینگوال نیز نام دارد، توانسته است مورد توجه افراد زیادی قرار بگیرد. این ارتودنسی به دلیل جلب توجه کم، مورد استقبال افرادی است که در موقعیت های خاص شغلی و اجتماعی قرار دارند. در این مقاله قصد داریم تا هر چه بیشتر شما را با ارتودنسی پنهان و نحوه کار آن آشنا کنیم.

نحوه انجام ارتودنسی دندان پنهان

در این روش دستگاه ارتودنسی در پشت دندان ها و جلوی زبان و کام قرار می گیرد نه در جلوی دندان ها.

·        در اولین مرحله از دندان ها قالب گرفته شده و قالب به لابراتوار ارسال می شود. براکت ها متناسب با موقعیت دندان ها و سایز فک ساخته می شود.

·        تهیه براکت ها چیزی حدود 6 هفته طول می کشد.

·        بعد از تهیه شدن براکت ها، با کمک سیمان به سطح داخل دندان ها چسبانده می شوند.

·        بعد از قرارگیری براکت ها و سایر اجزاء ارتودنسی نیروی ملایمی به طور مداوم به دندان ها وارد شده و آن ها را به سمت وضعیت مطلوب هدایت می کنند.

·        سپس مراجعات منظم به مطب برای تنظیمات براکت ها برنامه ریزی و زمان بندی می شود.

·        بعد از به پایان رسیدن دوره درمان، برای تثبیت وضعیت درمان از ریتینر یا نگهدارنده استفاده می شود.

·        با استفاده از ریتینر نتیجه درمان حفظ می شود.

طول دوره درمان با ارتودنسی دندان پنهان

مدت زمان درمان با ارتودنسی دندان پنهان بستگی به عوامل متعددی دارد که میزان به هم فشردگی دندان و ناهنجاری های فک و دندان از جمله آن هاست. بطور کلی می توان گفت طول دوره درمان در این ارتودنسی چیزی حدود 36 – 18 ماه خواهد بود.

اطلاعات بیشتر در مجله سلامتی بیمارستان

ارتودنسی دندان سرامیکی همانند ارتودنسی با بریس های فلزی است، اما در آن از براکت‌های شفاف به رنگ دندان و سیم‌های نقره‌ای یا متالیک استفاده می‌شود. بریس های سرامیکی به عنوان یکی از انواع ارتودنسی نامرئی نیز شناخته می شود. بسیاری از افراد بریس های سرامیکی را انتخاب می‌کنند، زیرا در دندان‌های شما کمتر از بریس های فلزی قابل توجه هستند. بریس های سرامیکی دارای نقاط ضعفی نیز هستند. ادامه مقاله را بخوانید تا بدانید که چگونه بریس های سرامیکی از نظر اثربخشی و هزینه در برابر بریس های فلزی قرار می‌گیرند.

جوانب مثبت و منفی بریس های سرامیکی

در این جا خلاصه‌ای از مزایا و معایب بریس های سرامیکی به ویژه در مقایسه با بریس های فلزی سنتی آورده شده است.

مزایا

کمتر از بریس های فلزی دیده می‌شوند، مواد سرامیکی به کار رفته در این بریس ها می‌تواند شفاف یا دندان رنگ باشد. آن‌ها دندان‌ها را سریع‌تر از تراز کننده‌های واضح حرکت می‌دهند. بریس های سرامیکی حدود 18 تا 36 ماه طول می‌کشد تا دندان‌های شما را مرتب کنند. روش‌های معروف هم ترازی مانند Invisalign، ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد، حتی اگر دندان‌های شما نیاز به اصلاح زیادی نداشته باشند. همچنین، روش‌های هم ترازی واضح برای موارد شدید عدم انطباق یا سو انسداد (نیش کج) جواب نمی‌دهد. شما می‌توانید رنگ‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید. بریس های فلزی فقط یک رنگ دارند. بریس های سرامیکی تقریبا در هر رنگ موجود است. آن‌ها در آزمایش‌ها تصویر برداری تداخل ایجاد نمی‌کنند. بریس های فلزی می‌توانند سیگنال‌ها را در آزمایشات تصویر برداری مختل کنند. بریس های سرامیکی تداخل سیگنال بسیار کمتری ایجاد می‌کنند.

معایب

گران ‌تر از بریس های فلزی هستند و ممکن است باعث حساسیت لثه شوند. براکت‌های سرامیکی بزرگ‌تر از براکت‌های فلزی هستند. اگر مسواک به مینا و خط لثه نرسد، می‌تواند تمیز کردن به راکت‌ها را دشوارتر کند و منجر به تورم یا عقب رفتن لثه شود. دوام آن‌ها از بریس های فلزی کمتر است. بریس های سرامیکی بیش از دو برابر احتمال شکستگی دارند. فرآیند از بین بردن چسب (رسوب زدایی) نیز باعث آسیب به سطح دندان شما (مینا) می‌شود. بریس های سرامیکی دندان‌ها را کندتر از بریس های فلزی حرکت می‌دهند. از آن جا که شکننده‌تر هستند، مجبور به تعمیر به راکت‌های شکسته یا انجام تنظیمات افزایشی در هر قرار ملاقات می‌توانید روند صاف کردن را به تأخیر بیندازید. این بریس ها ممکن است لکه دار شوند. اتصالات الاستیکی که سیم را به‌به راکت‌ها نگه داشته‌اند، می‌توانند به راحتی لکه دار شوند.

اطلاعات بیشتر در مجله سلامتی بیمارستان