مراحل ارتودنسی دندان کدامند؟

>>> تاریخ انشتار پست :1401/3/29

برای شروع روند منظم شدن دندان ها ابتدا نیاز به پیدا کردن یک ارتودنتیست خوب دارید. پس از یافتن این متخصص ارتودنسی می توانید طی مراحل زیر دندان های خود را به خوبی مرتب کرده و بعد از آن صاحب لبخند بهتر، درخشان تر و از همه مهمتر سالم تر شوید.

معاینه و ویزیت اولیه

شما به مطب ارتودنتیست خودتان مراجعه می کنید و احتمالا به صورت کاملا رایگان تحت ویزیت قرار میگیرید. در این جلسه دندان ها و فک های شما به صورت چشمی مشاهده می شود. در این مرحله یک تشخیص و طرح درمان احتمالی و اولیه توسط دندانپزشک تهیه می شود.

گرفتن گرافی، اسکن و قالب از دندان ها

دندانپزشک یک سپس معاینه فیزیکی را انجام داده و برای اطمینان از تشخیص هایش، با کمک اشعه ایکس گرافی هایی از دهان و دندان و فک شما تهیه می کند. با تفسیر دقیق گرافی ها وضعیت دندان ها و فک شما مشخص می شوند و طرح درمان نهایی مشخص خواهد شد.

بسته به اینکه می خواهید با چه روشی درمان شوید، ممکن است از دندان های شما قالب گرفته شود یا با دستگاه های اسکنر 3 بعدی از دندان هایتان تصاویری تهیه می شود. در نهایت با کمک گرافی ها، اسکن های 3 بعدی و قالب دستگاه های شما ساخته می شوند. دستگاه ها ممکن است در مطب داندانپزشک یا در لابراتوار ساخته شوند.

شروع درمان

این مرحله یکی از مهمترین مراحل ارتودنسی دندان خواهد بود. اگر روش درمان شما باشد، متخصص براکت ها و سیم و سایر اجزای دیگر را شخصا به دندان هایتان متصل می کند. اگر درمان شما ارتودنسی متحرک باشد، خودتان نیز می توانید دستگاه های را وصل کرده و بردارید. طی روزهای اول درمان ممکن است تا زمانی که به دستگاه ها عادت کنید کمی ناراحتی و درد بسیار جزئی تجربه کنید.

جلسات و ویزیت های دوره ای

بسته به روش درمان نیاز است که هر چند هفته یکبار برای معاینه، ویزیت و یا تنظمیات مربوط به دستگاه ها به مطب متخصص ارتودنسی خودتان مراجعه کنید. معمولا هر 4 تا 8 هفته نیاز به این جلسات وجود خواهد داشت.

اتمام درمان ارتودنسی دندان

پس از اتمام مدت زمان ارتودنسی و اتمام آخرین جلسه ویزیت دستگاه های ارتودنسی برداشته می شود و شما به لبخند ایده آل و جذابی که برای یک مدت طولانی منتظرش بودید را به دست خواهید آورد. اکنون دیگر لازم نیست سیم کشی دندان یا پلاک های ارتودنسی را تحمل کنید و آزادانه از زندگی بدون محدودیت لذت میبرید.

استفاده از نگهدارنده های ارتودنسی

هرچند که دندان های شما تا این مرحله صاف و منظم شده اند، اما به دلیل اینکه امکان جابجا شدنشان به مرور زمان وجود دارد، لازم است که از نگهدارنده های ارتودنسی دندان استفاده کنید. نگهدارنده ها دندان های منظم شده شما را در وضعیت صاف و مرتب خود نگاه می دارند و مانع از کج شدن دوباره آن ها می شوند. ممکن است نیاز باشد تا برای چند ماه، چند سال یا تمام عمر نگهدارنده ها را استفاده کنید.

دلیل کشیدن دندان برای ارتودنسی چیست؟

>>> تاریخ انشتار پست :1401/3/25

کشیدن دندان برای ارتودنسی یکی از مهمترین بخش های درمان برای برخی از بیماران است. اینکار برای پیشبرد درمان و از بین بردن موانع احتمالی در طول یا بعد از درمان ارتودنسی انجام داده می شود. به عبارتی برخی از بیماران ممکن است دندان عقل نهفته داشته باشند یا اینکه دندان های دائمیشان به دلیل کمبود فضا جهت رشد، با فرم نامناسب و بسیار کجی بیرون زده باشد که این باعث می شود سایر دندان کج شوند یا به آن ها آسیب وارد شود.

آیا هر کسی که ارتودنسی می کند باید یک یا تعدادی از دندان هایش را بکشد؟

خیر، همانطور که در بخش قبل نیز اشاره شد، کشیدن دندان برای ارتودنسی تنها محدود به برخی از افراد می شود و اینطور نیست که همه بیماران یک یا تعدادی از دندان های خود را بکشند.

چه کسانی باید حین ارتودنسی دندان های خود را بکشند؟

در شرایط زیر ممکن است متخصص تشخیص دهد که افراد باید پیش از درمان یا حین درمان یک یا تعدادی از دندان های خود را بکشند:

·        کوچک بودن فک

·        بزرگ بودن دندان ها

·        ازدحام بیش از حد دندان ها (بالا بودن تعداد دندان ها)

·        ناهماهنگی فکی ناشی از ازدیاد دندان ها شامل انواع مال اکلوژن ها

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی گران است؟

خیر بسته به نوع دندانی که باید کشیده شود، تعرفه ها همانی خواهد بود که در این مقاله به بررسی آن ها پرداخته شده است. معمولا هزینه کشیدن دندان برای ارتودنسی باید به صورت مجزا پرداخت شود. یعنی شما ابتدا هزینه ارتودنسی را می پردازید و در صورت نیاز به کشیدن دندان، تعرفه آن را جدا پرداخت خواهید کرد.

اگر برای ارتودنسی اجازه ندهم دندان من کشیده شود چه می شود؟

طبق تجربه ثابت شده است که اگر لازم باشد برای ارتودنسی دندانی کشیده شود، اما متخصص یا بیمار مانع از این کار شوند، به مرور زمان با برگشت ارتودنسی مواجه خواهیم شد. یعنی دندانی که باید کشیده میشد (اما نشده)، با نیرو و فشاری که به دندان های دیگر وارد میکند به راجتی موقعیت صاف شده دندان های دیگر را به هم میریزد. در چنین شرایطی با کشیدن دندان، دور دوم ارتودنسی آغاز میشود که هم دردسرساز خواهد بود و هم هزینه بر (با توجه به اینکه هزینه ارتودنسی دندان زیاد است)

اطلاعات بیشتر در مجله آنلاین ژاله ایمپلنت

بعد از بوتاکس معده چه بخوریم و چه نخوریم

>>> تاریخ انشتار پست :1401/3/20

نحوه استفاده از رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده بسیار مهم است. پزشکتان در مورد آن حتما توضیحات زیادی خواهد داد

بعد از تزریق بوتاکس معده چقدر غذا بخوریم؟

بعد از تزریق بوتاکس به معده، میزان غذای مصرفی برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد و بستگی به شرایط فردی، توصیه ‌های پزشک و وضعیت سلامتی دارد. اما در کل، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که بعد از تزریق بوتاکس معده، در مصرف غذاها پر خوری نکنید و به مرور زمان، تغذیه خود را کم کم زیاد کنید.

ممکن است در ابتدا پزشک شما توصیه کند که مدتی از مصرف مواد غذایی سنگین که سخت هضم می شوند مانند غذاهای چرب، فرآوری شده و دارای فیبر بالا پرهیز کنید. به عنوان مثال، شروع مصرف با غذاهای مایع که راحت هضم می شوند مانند سوپ ‌ها، آب میوه ها و غذاهای مخلوط ممکن است مناسب باشد.

بعد از بوتاکس معده چه غذاهایی را نخوریم؟

بعد از بوتاکس معده، پزشک شما ممکن است به شما توصیه‌ های خاصی در مورد غذاهایی که نباید بخورید بدهد، اما در کل، ممکن است به شما توصیه شود از غذاهایی که ممکن است بر روی معده فشار ایجاد کنند یا به دشواری هضم شوند، پرهیز کنید. برخی از این غذاها عبارتند از:

·        غذاهای چرب و دارای چربی‌ های اشباع شده که ممکن است هضم آنها برای معده سخت باشد.

·        غذاهای حاوی فیبر زیاد مانند سبزیجات خام و میوه‌ هایی که پوست دارند. فیبر زیاد ممکن است بر روی معده فشار ایجاد کرده و مشکلات گوارشی را تشدید کند.

·        مواد غذایی دارای قند ساده مانند شکلات، شیرینی، نان سفید و غذاهای پرقند. مصرف این نوع غذاها ممکن است باعث افزایش احساس نفخ و دشواری در هضم شود.

·        غذاهای پرچرب و سنگین مانند پیتزا، فست ‌فود، و غذاهای چربی که ممکن است سبب تحریک معده شوند.

آیا می توان بعد از بوتاکس معده چای خورد؟

مصرف چای بعد از بوتاکس معده بستگی به وضعیت شما و توصیه ‌های پزشک دارد. در بعضی موارد، مصرف چای ممکن است مشکلی ایجاد نکند، اما در موارد دیگر ممکن است مصرف آن توصیه نشود.

اگر پزشک شما به شما اجازه مصرف چای داده است، مهم است که در نظر داشته باشید:

·        نوع چای: بهتر است از چای ‌های سبز یا سبز معطر استفاده کنید، زیرا این انواع چای حاوی آنتی‌اکسیدان‌ هایی هستند که ممکن است به سلامتی شما کمک کنند.

·        قند: اگر می خواهید چای شما شیرین شود، مطمئن شوید که مقدار قند مصرفی خیلی زیاد نباشد، زیرا مصرف قند بیش از حد ممکن است مشکلات گوارشی را شدید می کند.

·        مقدار: چای باید در مقدار مناسب مصرف شود و نباید موجب افزایش مصرف مایعات دیگری شود که ممکن است پزشک شما منع کرده باشد.

·        تحریک: چای ممکن است برخی از افراد را تحریک کند و مشکلات گوارشی را شدید کند. اگر بعد از مصرف چای احساس مشکل داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع: healthyrecipe.ir

آبسه دندان چیست

>>> تاریخ انشتار پست :1401/3/11

آبسه دندان یک عارضه دردناک و  توده‌‌‌ای است که از تجمع چرک، عفونت و باکتری در داخل دندان و لثه به وجود می‌آید. با درمان به موقع به آسانی و بدون مشکلی برطرف می‌شود ولی اگر درمان با تأخیر انجام شود ممکن است خطرات جدی در پی داشته باشد و عفونت در نقاط دیگر بدن گسترش پیدا کند.

آبسه دندان چگونه تشکیل می‌شود؟

تجمع پلاک و میکروب‌ها در دهان و روی دندان به دلیل عدم توجه به بهداشت و مراقبت از دندان‌ها و کوتاهی در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و … عامل اصلی ایجاد آبسه است.

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌شود و آبسه دندان نوعی مکانیسم دفاعی بدن  است که در برابر هجوم باکتری‌ها، پوسیدگی دندان  و آسیب لثه به وجود می‌آید. در صورتی که پوسیدگی دندان درمان نشود و به عصب برسد. در آینده نیاز به عصب کشی دندان خواهد بود.

علائم آبسه دندان

علامت اصلی درد است. این دندان درد می تواند به صورت ضربانی باشد و در اکثر مواقع شدید می شود. این درد دندان معمولاً به صورت یکباره شروع شده و با گذشت چند ساعت یا چند روز تشدید می شود. گاهی اوقات درمان درد دندان دشوار است چون ممکن است درد به سمت گوش، استخوان فک و گردن کشیده شود. در این مواقع ممکن است حالت های زیر در فرد مبتلا مشاهده شود:

·        تب

·        تورم صورت

·        تورم و قرمزی در محل نزدیک آبسه

·        دردناک بودن ناحیه آسیب دیده در صورت لمس

·        درد در ناحیه آسیب دیده در هنگام جویدن

·        افزایش حساسیت به غذا و نوشیدنی‌های سرد و گرم

·        بوی بد دهان

·        احساس درد در گوش، گردن و فک

·        مشکل در تنفس و بلع

درمان آبسه دندان

این عفونت با 3 روش زیر درمان می‌شود:

·        درناژ یا تخلیه آبسه

·        درمان ریشه دندان

·        کشیدن دندان

چه کسانی نیاز به عمل اسلیو معده دارند؟

>>> تاریخ انشتار پست :1401/3/11

جراحی اسلیو معده به یک روش درمانی محبوب در میان بیماران مبتلا به چاقی که به دنبال کاهش وزن هستند، تبدیل شده است. در این روش جراحی فرد شرایط ایده‌آلی برای کاهش وزن به دست خواهد آورد. باید در نظر داشت که روش های دیگری نیز برای لاغری مانند رژیم لاغری، قرص های لاغری، پیکرتراشی و ... نیز وجود دارند که هر کدام برای یک هدف خاص انجام می شود به طور مثال کسانی که چاق نیستند و فقط نیاز به لاغری شکم و پهلو دارند می تواند از روش های پیکرتراشی استفاده کنند اما کسانی دچار چاقی مفرط هستند نیاز به عمل لاغری دارند.  اگر هنوز با این عمل آشنا نیستید پیشنهاد می شود که این مقاله را بخوانید زیرا مراحل اسلیو معده را به زبان ساده در این صفحه توضیح داده ایم.

چه افرادی نیاز به انجام عمل اسلیو معده دارند؟

·        افرادی که بین 18 تا 50 سال هستند. چون این محدوده بهترین سن برای عمل اسلیو است.

·        کسانی که با دیگر روش های لاغری موفق به کاهش وزن نشده اند. هر فرد چاقی لزوماً نیاز به جراحی ندارد. اول باید روش‌هایی مثل ورزش و تغییر عادات غذایی مانند کاهش مصرف غذا‌های ناسالم را امتحان کند و در صورت موفق نشدن به عمل جراحی روی بیاورد.

·        معمولاً افرادی که BMI  آن‌ها بالای ۴۰ است یعنی دچار چاقی مفرط هستند در اولویت قرار می‌گیرند.

·        هم چنین کسانی که دچار بیماری‌های مختلفی مثل دیابت، کبد چرب، کلسترول بالا، آپنه خواب و تمام بیماری‌های ناشی از چاقی هستند و نمی‌توانند فعالیت‌های ورزشی انجام دهند و حتی در فعالیت روزانه خود نیز دچار مشکل‌اند نیز کاندیدای مناسب برای انجام هستند، زیرا این عمل به کاهش وزن سریع آن‌ها کمک بسزایی می‌کند.

رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده

رعایت برنامه غذایی بعد از عمل بسیار در روند بهبود و نتیجه گرفتن تاثیر دارد. به صورت خلاصه میبایست پس از انجام این عمل نکات زیر در خصوص رژیم غذایی را رعایت کنید:

·        روز 1: رژیم مایعات پاک. برخی از جراحان به بیماران اجازه می‌دهند چند ساعت پس از جراحی آب بنوشند

·        روز 2-14: رژیم غذایی کامل مایع شامل شیک‌های پروتئینی، ماست، آبگوشت، شیر و آبمیوه

·        هفته 3-5: رژیم غذایی نرم

·        بعد از گذشت 5 هفته از انجام عمل می‌توانید شروع به خوردن غدا‌های معمولی کنید.

رعایت کردن مراحل بالا هر کدام به نوبه خود در انجام اصولی این عمل و گرفتن نتیجه مناسب تاثیر بسزایی دارند پس سعی کنید قبل از هرچیزی با کسب اطلاعات لازم درباره این روش درمانی و سایر نکاتی که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم درست ترین انتخاب را داشته باشید.

دوره بارداری یک دوره بسیار حساس برای مادران و به ویژه جنین است. در این دوره به جهت آماده شدن شرایط برای رشد جنین، تغییرات هورمونی بسیار زیادی رخ می دهد که این تغییرات بر جای جای بدن تاثیر می گذارد. مثلا تغییرات هورمونی مشخصاً و به صورت قابل توجه بر روی دهان و دندان تاثیرات زیادی می گذارد به خصوص اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنید. به همین جهت نیاز است که در طول بارداری در صورت مشاهده علائمی در دهان و دندان حتما به یک کلینیک که خدمات دندانپزشکی بارداری ارئه می دهد مراجعه کنید

چه زمانی به دندانپزشک خود بگویید که باردار هستید

قبل از هرچیزی حتی اگر فقط فکر می کنید ممکن است باردار باشید ، مطب دندانپزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. وقتی قرار است به مطب دندانپزشکی بروید، حین تماس برای هماهنگی اغلام کنید که تصور می کنید باردار هستید و یا اگر مدتی است باردار هستید بگویید تقریبا فلان مدت است که باردار هستم.

همچنین حتما به دندانپزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید یا توصیه خاصی که از پزشک متخصص خود دریافت کرده اید را با دندانپزشک بارداری خود در میان بگذارید. اگر بارداری شما پرخطر است یا شرایط و بیماری های پزشکی خاصی دارید، دندانپزشک و پزشک شما ممکن است توصیه کنند که برخی از درمان ها به تعویق بیفتند. بنابراین حتما و حتما درباره حاملگی خود با دندانپزشک روراست باشید.

عوارض رفتن به دندانپزشکی در دوران بارداری چیست؟

اینکه گفته می شود دندانپزشکی بارداری برای خانم های حامله عارضه و خطر دارد درست نیست و متاسفانه ناشی از نا آگاهی است. قبل از هرچیزی باید به این نکته توجه کرد که قرار نیست هر کسی که متخصص دندانپزشکی بارداری مراجعه می کند حتما و حتما باید مشکلی داشته باشد. معمولاً هدف انجام چکاپ دوره ای منظم برای پیشگیری و یا درمان به موقع مشکلات دهان و دندان از جمله پوسیدگی دندان، التهاب لثه و ... است و سپس ارائه آموزش های لازم به خانم های باردار.

بنابراین چیزی به نام “عوارض رفتن به دندانپزشکی در دوران بارداری” نه تنها درست نیست که گمراه کننده است. چون هیچوقت با رفتن به یک کلینیک یا مطب دندانپزشکی قرار نیست عارضه یا خطری ما را تهدید کند. با این حال اگر طی این دوران مشکل حادی برای شما ایجاد شود و به دندانپزشک خود درباره حاملگیتان چیزی نگویید احتمالا عوارضی جزئی تجربه خواهید کرد که البته معمولا خود دندانپزشک متوجه بارداری شما می شود یا از شما در این باره سوالاتی خواهد پرسید. و جای نگرانی نیست.

اطلاعات بیشتر در مجله آنلاین ژاله ایمپلنت

در حال حاضر استفاده از درمان ارتودنسی در طول دوره بارداری خطرناک نیست. ولی لازم است در هنگام استفاده از این بریس‌ها موارد بهداشتی رعایت شود و درباره نحوه مراقبت از دندان ها با پزشک متخصص ارتودنسی صحبت کنید. استفاده از بریس‌های ارتودنسی در تمام طول مدت بارداری خانم ها یک درمان بی خطر و ایمن است.

در صورتی که خانم‌های باردار قبل از شروع دوره بارداری عکس‌های رادیولوژی خود را تهیه کرده باشند و با پزشک متخصص خود نیز مشورت کرده باشند هیچ خطری آن ها را تهدید نمی کند. ولی اگر خانم های باردار قبل از شروع بارداری عکس‌های رادیولوژی لازم را از دهان و دندان‌های خود تهیه نکرده باشد، احتمالا باید استفاده از روش‌های درمان ارتودنسی به آینده یعنی پس از به دنیا آمدن نوزاد موکول شود. در حقیقت برای این درمان لازم است از وضعیت دهان و دندان‌های بیمار عکس رادیولوژی گرفته شود تا به این ترتیب بتوان وضعیت قرارگیری دندان های بیمار بر روی یکدیگر و سایر مشکلات موجود در این رابطه را به طور دقیق تشخیص داد.

رژیم غذایی ارتودنسی در بارداری

نشان داده شده است که یک رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا تولید شیر مادر را افزایش می دهد و حتی این رژیم برای مادران باردار توصیه شده است. از منابع بسیار مهم جذب پروتئین میتوان به انواع گوشت ها اشاره کرد؛ اما جویدن برخی از گوشت ها دشوار است و در طول درمان ارتودنسی در دوران بارداری توصیه نمی شود. مخصوصا استفاده از گوشت گاو یا استیک نپخته میتواند برای شما خطرناک است.

در عوض راه های عالی دیگری برای تامین پروتئین مورد نیاز خود مثل تخم مرغ، سینه پخته شده مرغ، پنیر، ماست و لبنیات که با درمان ارتودنسی تداخلی ندارند استفاده کنید. ماهی همچنین می تواند یک منبع پروتئینی عالی است، اما در حالی که باردار هستید باید از مصرف هرگونه جیوه ای در ماهی هایی مثل ماهی مرکب و ماهی خال مخالی جلوگیری کنید.

اطلاعات بیشتر در مجله دندانپزشکی ایمپلنت

ارتودنسی ژله ای چیست؟

>>> تاریخ انشتار پست :1401/3/5

ارتودنسی ژله ای به نام های زیادی در بین مردم شایع است. نام هایی همچون ارتودنسی شفاف، نامرئی، شیشه ای، بدون سیم و... . با پیشرفت تکنولوژی در حوزه علم پزشکی و دندانپزشکی روش های نوبنی به وجود آمده است. با کمک این روش ها می توان مشکلات و ناهنجاری های دهان و دندان را راحت تر و سریع تر درمان کرد.

این ارتودنسی روش نوینی است که در حوزه ارتودنسی پا به عرصه گذاشته است و بیشتر مناسب افراد بزرگسال است. ارتودنسی نامرئی در سال های اخیر توانسته است جایگاه محبوبی در بین افراد پیدا کند. با استفاده از این ارتودنسی می توان در سنین بالا به راحتی و بدون نگرانی از وجود دستگاه ارتودنسی روی دندان، اقدام به درمان کرد.

مزایای ارتودنسی ژله ای

همواره سعی بر این است که درمان در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود و در جلسات ویزیت، آموزش و اطلاعات کافی به بیمار داده شود.

·        این پلاک ها متحرک هستند و در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان قابل جابه جایی است؛ از این رو بهداشت دهان و دندان در طی این مدت می تواند به خوبی رعایت شود.

·        با توجه به اینکه این پلاک ها متحرک هستند، رژیم غذایی همانند قبل از دوره درمان است و به راحتی می توان غذای دلخواه را میل کرد.

·        این پلاک ها نامرئی هستند و به دلیل غیرقابل مشاهده بودن، اطرافیان متوجه درمان فرد نمی شوند.

·        از آن جا که در ساخت این پلاک ها هیچ سیم یا براکتی به کار نرفته است، در جلسات منظم و دوره ای نیاز به زمان زیادی برای چکاپ نیست.

·        این پلاک ها شفاف و بی رنگ هستند و دیگر نشانی از سیم و بریس در این ارتودنسی به چشم نمی خورد.

·        با این ارتودنسی دیگر نیازی به مراجعه زیاد به مطب متخصص ارتودنسی نیست. می‌توان هر ۶ هفته یکبار به مطب مراجعه کرد.

·        زمان درمان در مقایسه با روش های دیگر بسیار کمتر است.

·        عدم احساس درد زیاد، یکی دیگر از مزایای استفاده از این ارتودنسی است. بر خلاف ارتودنسی سنتی که براکت و بریس و سایر اجزاء ارتودنسی سبب ایجاد زخم و درد در دهان می شوند، این ارتودنسی به خاطر ویژگی های منحصر به فردی که دارد، مانع از آسیب می شود و فرد به راحتی می تواند دوره درمان را سپری کند.

اطلاعات بیشتر در مجله سلامتی بیمارستان