دلیل کشیدن دندان عقل قبل ارتودنسی چیست؟

>>> تاریخ انشتار پست :1401/4/26

دندان های عقل همانطور که اشاره شد به نوعی یادگار نیاکان ما است. انسان های اولیه فک های بزرگ و تعداد دندان های زیادی داشته اند. آن ها از دندان های عقل جهت جویدن برگ ها و گیاهان استفاده می کرده اند. اما اکنون چندان نیازی به آن ها نیست زیرا امروزه بشر کمتر ازآن ها کمک می گیرد. چه بسا نسل های بعدی اصلا دندان عقل نداشته باشند.

اما واقعا دلیل کشیدن دندان عقل قبل از ارتودنسی چیست؟

اغلب دندان های عقل به دلیل دیر درآمدن از لثه و همچنین احتمال کج درآمدن تهدید بزرگی برای هماهنگی دندان ها هستند. اگر حدس زده شود که دندان عقل کج درخواهند آمد باید حتما کمک کرد که به صورت کج درنیایند و اگر نتوان باعث صاف درامدن آن ها شد باید قبل از آسیب رساندن به دندن های مجاور آن ها را کشید. اگر آن ها را درنیارویم و ارتودنسی کنیم، مدت زمان ارتودنسی زیاد خواهد شد و در نهایت نتیجه ارتودنسی با شکست مواجه می شود.

گاهی اوقات نیز متخصص ارتودنسی عنوان می کند احتمال کج شدن دندان کم است و شاید بدون کشیدن آن بتون ارتودنسی کرد. اما بر اثر عواملی در طول درمان اقدام به کشیدن دندان عقل میکند. این امر معمولا زمانی که فضای کافی برای صاف شدن دندان های مجاور وجود نداشته باشد انجام میشود.

سایر دلایل کشیدن دندان عقل (بجز ارتودنسی دندان)

تاکنون درباره کشیدن دندان عقل قبل از ارتودنسی مطالبی خواندید اما به جز این موضوع، دلیل دیگری وجود دارند که در نهایت باعث کشیدن دندان آسیاب می شوند. سایر دلایل کشیدن دندان عقل عبارتند از:

·        بیماری پریودنتال: پریودنتال بیماری است که معمولاً به عنوان بیماری لثه شناخته می شود. این وضعیت ناشی از تشکیل پلاک دندانی و نفوذ باکتری ها به زیر لثه است. در صورت عدم درمان، این مشکل می تواند به وضعیت جدی تری تبدیل شود که با آزاد شدن باکتری ها در جریان خون می تواند باعث از دست رفتن دندان ها  یا  دندان درد و سایر مشکلات سلامتی در بدن شما شود.

·        پوسیدگی دندان: پوسیدگی می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که پلاک در اطراف دندان های جمع می شود و مینای دندان را دچار تحلیل میکند. از آنجایی که هزینه کشیدن دندان از ترمیم دندان کمتر است. گاهی اوقات کشیدن دندان به صرفه تر است.

·        آبسه دندان: آبسه ها می توانند در اطراف دندان عقل ایجاد شوند. از آنجا که تمیز کردن دندان های عقل آسان نیست و پلاک ها حتی بعد از مسواک زدن ممکن است در اطراف دندان آسیاب باقی بماند، همیشه احتمال تشکیل آبسه دندان عقل وجود دارد. نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه ها به جلوگیری از آبسه دندان کمک میکند.

اطلاعات بیشتر در مجله آنلاین ژاله ایمپلنت

بیماری لثه چیست و چه علائمی دارد؟

>>> تاریخ انشتار پست :1401/4/8

بیماری لثه نوعی عفونت و التهاب بافت‌های اطراف دندان بوده که در اثر عدم رعایت بهداشت و تجمع پلاک‌های میکروبی بر روی دندان‌ها و لثه‌ها ایجاد می‌شود. احتمال ابتلا به بیماری لثه در هر سنی وجود دارد، اما ابتلا به این بیماری در بین افراد بزرگسال بیشتر است. بیماری‌های زیادی وجود دارد که مربوط به لثه است و اگر این بیماری در مراحل اولیه آن تشخیص داده شود، آن را می‌توان با مراجعه به دندان پزشک درمان کرد. همچنین داشتن اطلاعات کافی از انواع بیماری‌های لثه و راه‌های درمان آنها می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات مربوط به دهان و دندان پیشگیری کند. در این مطلب به چند مورد از مهم‌ترین بیماری‌های لثه اشاره کرده‌ایم:

پریودنتال

به دلیل عفونت لثه و استخوان‌های اطراف دندان التهاباتی به وجود می‌آید که به این دسته از بیماری‌های لثه، پریودنتال گفته می‌شود. با خونریزی و متورم شدن لثه که از علائم اولیه این بیماری هستند با مراجعه به موقع به دندانپزشکی از گسترش بیماری و از بین رفتن دندان و لثه خود جلوگیری کنید.

سیاه شدن لثه

لثه بافتی محکم و با استحکام است که در اطراف دندان قرار داشته و نگهداری دندان‌ها در جای خود وظیفه این بافت است. رنگ لثه در افراد مختلف با توجه به نژاد و گوناگونی رنگدانه‌های پوست آنها متفاوت است. گاهی به دلایل مختلف از جمله سیگار کشیدن، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین مصرف برخی داروها باعث سیاه شدن لثه و یا تغییرات دیگری روی لثه می‌شود. گاهی در اثر بیماری‌های لثه رنگی این بافت از قرمز یا صورتی به رنگ سیاه و تیره تبدیل می‌شود

سفید شدن لثه

رنگ طبیعی لثه در صورتی که از سلامت کامل برخوردار باشید به رنگ صورتی و کاملا پایدار است. اما گاهی در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان این رنگ صورتی تغییر یافته و به رنگ سفید و یا متورم می‌شود. بنابراین با مشاهده هر گونه تغییر رنگ و یا التهاب و زخم در لثه خود سریعا به دندانپزشک مراجعه کرده و روند درمان را آغاز کنید.

عقب رفتگی لثه

در بعضی موارد لثه ممکن است به تدریج عقب رفته و از بین بروند و این باعث قرار گرفتن ریشه دندان در معرض نور شود. قرار گرفتن ریشه دندان در معرض نور یکی از عوامل ایجاد پوسیدگی و عفونت دندان است. پوسیدگی و عفونت هم از جمله عوامل از بین برنده دندان‌ها هستند. پس بهتر است هرچه سریع تر به درمان عفونت دندان بپردازیم. البته ناگفته نماند که عقب رفتگی لثه با افزایش سن رابطه مستقیم دارد.

اطلاعات بیشتر در مجله سلامتی بیمارستان

علت حساسیت دندان کودکان چیست؟

>>> تاریخ انشتار پست :1401/4/8

حساسیت دندان وقتی رخ می دهد که عاج یا دنتین (که یک بافت متخلخل که در زیر مینای دندان است) در معرض دید قرار بگیرد. عاج دارای کانالهای میکروسکوپی به نام توبول است. این توبول ها مسیرهای حساس به درد و پر از مایع هستند.

علل حساسیت دندان کودکان

دلایل مختلفی برای حساس شدن دندان در کودکان وجود دارد که متخصصان دندانپزشکی کودکان ما در ادامه به توضیح آن ها پرداخته اند:

درآمدن یا جوانه زدن دندان های دائمی

وقتی کودک شما شروع به از دست دادن دندانهای شیری و جوانه زدن دندان های دائمی می کند، ممکن است کودک درجاتی از حساسیت دندان را تجربه کنند.

وارد شدن آسیب به دندان

زمانی که یک دندان خرد میشود یا ترک برمیدارد مینای آن دندان آسیب میبیند و عاج زیرین و حساس آن بیرون می افتد. این موضوع باعث حساس شدن دندان کوکان میشود

روشهای نادرست مسواک زدن

مسواک زدن بیش از حد یا وارد کردن فشار بیش از حد به دندان ها حین مسواک زدن اغلب منجر به تحلیل مینای دندان و فرسایش لثه می شود، که می تواند دندان های کودک شما را نسبت به گرما و سرما حساس تر کند و شما را تا مدت ها با حساسیت دندان کودکان درگیر کند.

پوسیدگی دندان و سوراخ شدن آن

 پوسیدگی دندان و حفرات یا سوراخ های دندان می توانند باعث حساسیت دندان کودکان و ناراحتی دندان شوند که به درمان سریع نیاز دارد تا از پیشرفت این بیماری جلوگیری شود. ترمیم یا کشیدن دندان یکی معمول ترین روش های درمان پوسیدگی دندان است.

درمان حساسیت دندان کودکان

چه در حوزه دندانپزشکی بارداری و چه در حوزه دندانپزشکی کودکان ما چندین شیوه درمان حساسیت دندان داریم. در ادامه با برخی از این روش ها آشنا خواهید شد.

استفاده خمیردندان دندانهای ضدحساسیت

قبل از اینکه به کودک زیر 12 سال اجازه دهید از خمیردندان ضد حساسیت جهت مسواک زدن استفاده کند حتما از دندانپزشک کودکان خود مشورت بگیرید.

انجام درمان های ترمیمی

هرگونه آسیب به دندانهای کودک شما، از جمله ترک برداشتن، لب پر شدن یا ایجاد حفره ها ، ممکن است نیاز به درمان های ترمیمی دندانپزشکی از جمله پر کردن دندان یا تاج باشد. اگر کودک شما با مواد پر کننده نقره ای  حساسیت دارد میتوانید از روش هایی مانند کامپوزیت دندان برای ترمیم دندانش استفاده کنید. (برای بزرگسالان معمولا جهت درمان حساسیت دندان از روکش های دندانپزشکی مانند ونیر کامپوزیت، لمینت دندان و سایر ونیرها استفاده میشود)

هزینه دندانپزشکی کودکان چقدر است؟

>>> تاریخ انشتار پست :1401/4/5

دندانپزشکی کودکان یکی از تخصص های اصلی دندانپزشکی است که در آن تنها بر روی پیشگیری، تشخیص و درمان مسائل مرتبط با کودکان و اطفال تمرکز می شود. از زمانی که اولین دندان شیری در بیاید تا زمانی که آخرین دندان دائمی کودکان به طور کامل در قوس فکی قرار بگیرد، هر گونه مشکلی که در خصوص دهان و دندان کودکان وجود داشته باشد باید توسط یک دندانپزشک کودکان مدیریت و درمان شود.

هزینه کشیدن دندان کودکان به چه عواملی بستگی دارد؟

دندان های شیری یا دائمی ممکن است به دلیل پوسیدگی و شگستگی یا ترک خوردکی عمودی نیاز به کشیدن داشته باشند. همچنین ممکن است به دلیل تعدد یا تعداد زیاد و غیرطبیعی دندان ها نیاز باشد تا کشیده شوند. هزینه کشیدن دندان ها کودکان به عوامل زیر بستگی دارد:

·        نوع دندان (شیری یا دائمی)

·        نحوه کشیدن دندان (جراحی یا معمولی)

·        موقعیت دندان (قدامی یا خلفی)

·        تخصص دندانپزشک (عمومی یا متخصص دندانپزشکی کودکان)

·        نوع بیحسی

·        سن کودک

·        موقعیت محل زندگی

·        و ….

فلوراید تراپی چیست و هزینه آن برای هر فک چقدر است؟

فلوراید یک ماده معدنی بسیار ارزشمند است که در ساختار مینای دندان نیز وجود دارد. این ماده به استحکام و حفظ یکپارچگی مینای دندان کمک زیادی می کند. زمانی که یک دندان در مراحل اولیه پوسیدگی باشد و هنوز آسیب جدی به آن وارد نشده باشد می تواند با کمک درمان فلورایدتراپی پوسیدگی را متوقف کرده و آن را معکوس کرد.

قیمت فلورایدتراپی بر اساس هر فک اعلام می شود. مطابق با جدول هزینه دندانپزشکی کودکان برای هر فک میبایست 250 هزارتومان هزینه پرداخت شود.

فیشور سیلانت تراپی چیست و چرا باید برای کودکان انجام شود؟

فیشور سیلانت تراپی که در فارسی به آن شیارپوش و یا درزبندی دندان نیز گفته می شود تقریبا رایج ترین درمان دندانپزشکی کودکان است که به منظور پیشگیری انجام داده می شود. این درمان زمانی انجام می شود که عمق شیارهای دندان های خلفی زیاد باشد و این شیارها احتمال پوسیدگی دندان کودکان را افزایش دهد.

نرخ فیشورسیلانت بر اساس جدول تعرفه ابتدای صفحه، به ازای هر دندان محاسبه شده و برابر است با 280 هزار تومان

اطلاعات بیشتر در مجله دندانپزشکی ژاله ایمپلنت